FACULTY ACHIEVEMENTS

Sl. No

Name of the faculty

Academic Year

Achievement

1. 

Dr. G. Srinivas

----

Patent applied in the year 2011 with Number 410/CHE/2011

2. 

Mr.Chukka Demudu Naidu

2017-18

Qualified in APSET Examination SET- AP - 2017.

3. 

Mr.M.V.Kishore

2016-17

Qualified in APSET Examination SET- TS & AP - 2016.

4. 

Ms.V.Annapurna

2016-17

Qualified in APSET Examination SET- TS & AP - 2016.

5. 

Mrs.D.Sailaja

2016-17

Qualified in APSET Examination SET- TS & AP - 2016.

6. 

Prof. Suresh Chittineni

2015-16

Nominated as "Member Executive Council and Academic Senate, Andhra University" on 04-02-2016.

7. 

Mr. K S V K Srikanth

2014-15

Qualified in APSET Examination SET- TS & AP - 2014

8. 

Prof. Suresh Chittineni

2013-14

Chaired a session for international conference on Frontiers in intelligent computing theory and application (FICTA-2013) Published by Springer, Organized by Bhubaneswar Engineering College (BEC), Bhubabeswar, on 14th Nov – 16th Nov, 2013.

.


STUDENT ACHIEVEMENTS

2015 - 2016
S.No.Achievement Details
1ANUSHA KUMARI ISAI, III/IV IT bagged the consolation prize in "HACKATHON" conducted by "ANGEL HACK "on 11th and 12th of July 2015 at Startup Village, Hill 3, Madhurawada IT SEZ, Visakhapatnam.
2ARIGELA LALITHA, III/IV IT bagged the consolation prize in "HACKATHON" conducted by "ANGEL HACK "on 11th and 12th of July 2015 at Startup Village, Hill 3, Madhurawada IT SEZ, Visakhapatnam.
3JYOTHI MANDAL, III/IV IT bagged the consolation prize in "HACKATHON" conducted by "ANGEL HACK "on 11th and 12th of July 2015 at Startup Village, Hill 3, Madhurawada IT SEZ, Visakhapatnam.
4SASUBILLI PRIYANKA, III/IV IT bagged the consolation prize in "HACKATHON" conducted by "ANGEL HACK "on 11th and 12th of July 2015 at Startup Village, Hill 3, Madhurawada IT SEZ, Visakhapatnam.
5CHADALAWADA GEETH SEKHAR, III/IV IT has selected for "Mission R&D".
6CHINNIBILLI SRUTHI, III/IV IT has selected for "Mission R&D".
7DHEERAJ KUMAR MAMIDI, III/IV IT has selected for "Mission R&D".
8A V Raja Sekhar, IV/IV IT has got internship in "Kony IT Services Private Limited" with-Rs.25,000/- (Rupees Twenty Five Thousand Only) per month.
9M Raghu Ram, IV/IV IT has got internship in "Yantranet Technologies Private Limited" .
2014 -2015

S.No.

Achievement Details

1

Ms. Kolli Bhavya, IV/IV IT got INTERNSHIP (20,000/-  per month)  from KONY LABS, Hyderabad .

2

Mr. J. Sri Harsha, IV/IV IT  got the certificate for completing the 3rd levels in “JAVA & Tech Aptitude” conducted by “Cap Gemini India”.

3

Ms.P.Sai Ratnam, IV/IV IT got 302 GRE score.

4

Mr. D Krishna Teja selected for the semi finalist in “CODE UNCODE” National Secure Programming Competition By EC Council.

5

Mr. D Krishna Teja got a score of 77/100 with exceptional reading skills in “Business English Certificate (BEC)” conducted By Cambridge University.

6

Mr. G Nagendra Prasad selected for the semi finalist in “CODE UNCODE” National Secure Programming Competition By EC Council.

7

Mr. J Sri Harsha selected for the semi finalist in “CODE UNCODE” National Secure Programming Competition By EC Council.

8

Mr. T Uday Kiran Reddy selected for the semi finalist in “CODE UNCODE” National Secure Programming Competition By EC Council.

9

Ms. M Varshini, done a project which is shortlisted in “UNISYS” semi finals.

10

Ms. B Sharmila, done a project which is shortlisted in “UNISYS” semi finals.

11

A VENKATA RAJSEKHAR, participated in Paper Presentation on 19th & 20th March 2015 at E-Sayoga’15 (conducted by GVPCE Visakhapatnam)
Presented a paper and acquired 1st Prize on the topic “Cloud Computing Security”

12

Y SYAM BABU, participated in Paper Presentation on 19th & 20th March 2015 at E-Sayoga’15 (conducted by GVPCE Visakhapatnam)
Presented a paper and acquired 1st Prize on the topic “Cloud Computing Security”

13

DIVYA B JHURANI got gold medal in ANITS

 

2013 -2014

S.No.

Achievement Details

1

Ms.Divya Jurani , IV/IV IT  got INTERNSHIP  (20,000 /-  per month )  from KONY LABS ,Hyderabad .

2

Mr.V.Ravi Teja, IV/IV IT  appeared for ‘Common Aptitude Test’ (CAT) and scored 83 percentile

3

Mr.B.Sridhar Yadav , IV/IV IT  got  “ FIRST PRIZE “ in singing Competition conducted by Avanthi Engineering College ,Garividi .

4

Mr.K.Murali Kumar, IV/IV IT  appeared for ‘Graduate Aptitude Test in Engineering’ (GATE) and got 18000 Rank.

5

Mr.G.Venkata Rakesh, IV/IV IT  appeared for ‘Graduate Aptitude Test in Engineering’  (GATE) and got 13000 Rank.

6

Mr.Avin Prakash, IV/IV IT  appeared for ‘Common Aptitude Test’ (CAT) and scored 73 percentile.

7

Mr.P.Siva IV/IV IT, got 91 score in TOEFL.

8

Mr.Y.Avin Prakash  IV/IV IT awarded Second prize in   Badminton  conducted by Andhra University, ‘B-Zone’ Games

9

Mr.K.Murali Kumar,IV/IV IT  awarded Second prize in   CHESS conducted by Andhra University, ‘B-Zone’ Games

10

Mr.V.Raviteja IV/IV IT got 96.34 Percentile in XAT 2014.

11

Krishi Teja, IV/IV IT has successfully completed the requirements to be recognized as a  “ Microsoft Certified Technology Specialist :Windows 7  Configuration” by Microsoft .

12

Mr. Siva Ponugoti, IV/IV IT ,ANITS  published a paper titled  Integrating and Organization of Multimensional Virtual Citizen Database with extinction and Limited Access, International Journal of Computer Application  (IJCA), Vol.85 ISSUE 2, Jan 2014.

13

Mr.G.Abhilash Won the Third Prize (with Rs.25,000/-) in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council.

14

Mr. B.Sridhar Yadav ,IV/IV IT have won the 1st prize (with Rs.50,000/- & 3 Movie chances ) “SUPER SINGER CONTEST “ conducted by RADIO CITY,Visakhapatnam

15

Mr.P.Siva,IV/IV IT got 306 GRE score

16

Mr. A.Prudhvi got a  PAID INTERNSHIP & EMPLOYMENT  in TERADATA

17

Mr.B.V.R.Lalit selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

18

Mr.P.Siva selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

19

Ms.Divya jhurani selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

20

Ms.M.Ramya selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

21

Mr.Y.Lalit Varma selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

22

Mr.A.Rohini Prasanthi selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

23

Ms.Sreeti Mahapatro selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

24

Ms.G.Priyanka selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

25

Ms.G.Bhavya selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

26

Mr.V.Avinash Dijshit selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

27

Mr.Vidya sagar selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

28

Mr.A.L.P.Teja selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

29

Mr.Shanmukh Kumar selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

 

2012 - 2013

S.No.

Achievement Details

1

Mr. B.Sridhar Yadav ,IV/IV IT have won the 1st prize (with Rs.50,000/ - & 3 Movie chances )“SUPER SINGER CONTEST “ conducted by RADIO CITY,Visakhapatnam

2

Mr.P.Siva,IV/IV IT got 306 GRE score

3

Mr. A.Prudhvi got a  PAID INTERNSHIP & EMPLOYMENT  in TERADATA

4

Mr. R.Sai has qualified the FIRST round in “TESTIMONY” conducted by TCS on February 27th, 2013.

5

Ms. M.Geethika has qualified the FIRST round in “TESTIMONY” conducted by TCS on February 27th, 2013.

6

Mr.B.V.R.Lalit selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

7

Mr.P.Siva selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

8

Ms.Divya jhurani selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

9

Ms.M.Ramya selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

10

Mr.Y.Lalit Varma selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

11

Mr.A.Rohini Prasanthi selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

12

Ms.Sreeti Mahapatro selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

13

Ms.G.Priyanka selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

14

Ms.G.Bhavya selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

15

Mr.G.Abhilash selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

16

Mr.V.Avinash Dijshit selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

17

Mr.Vidya sagar selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

18

Mr.A.L.P.Teja selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

19

Mr.Shanmukh Kumar selected for the semi finalist in “ CODE UNCODE “National Secure Programming Competition By EC Council

20

Mr.Sridhar Yadav got FIRST PRIZE in singing competition conducted by SANKETIKA Engineering College,Visakhapatnam

21

Mr.Sridhar Yadav got SECOND PRIZE in singing competition conducted by SYMPHONY MUSIC ACADEMY .

22

Y Avin Prakash got 2nd prize in SHUTTLE  BADMINTON conducted by M R College ( B-Zone)

23

Y Avin Prakash got 3rd prize in SHUTTLE  BADMINTON conducted by A U Central Zone

24

Mr.Sridhar Yadav & team won the PRIZE in CRICKET  conducted by A U Central Zone,Kakinada.